Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie jest placówką stałego pobytu przeznaczoną dla 50 osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle, somatycznie chorych.
Koszt utrzymania mieszkańca w 2024 roku wynosi 4.750,00 zł miesięcznie.
Naszym mieszkańcom zapewniamy:
- całodobową opiekę i wsparcie wykwalifikowanego i doświadczonego personelu,
- pokoje 2 – osobowe w pełni wyposażone z łazienkami oraz systemem przywoławczym,
- wyjście na taras z każdego pokoju,
- świetlicę,
- windę,
- pralnię z suszarnią,
- nowoczesny, komfortowy budynek pozbawiony barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych,
- bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring całego obiektu,
- opiekę medyczną lekarza oraz całodobową pielęgniarki,
- zabiegi rehabilitacyjne,
- możliwość indywidualnego rozwijania talentów i zainteresowań w pracowniach terapeutycznych z uwzględnieniem wewnętrznych potrzeb każdego mieszkańca oraz możliwości ruchowych i intelektualnych,
- aktywne formy rehabilitacji i rekreacji poprzez uczestnictwo w organizowanych imprezach kulturalnych,
- organizację świąt zgodnie z tradycjami oraz uroczystości okazjonalnych,
- możliwość korzystania przez mieszkańców z punktu bibliotecznego oraz prasy codziennej,
- kaplicę wraz z posługą Duszpasterską,
- smaczną domową kuchnię uwzględniającą zdrowotne potrzeby mieszkańców.
Prawo do umieszczenia osoby w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności fizycznej, która nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można jej zapewnić usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.
Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie jest placówką przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku (20 miejsc) oraz przewlekle, somatycznie chorych (30 miejsc).
Przyjęcie do placówki Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie następuje na podstawie decyzji administracyjnych.
Procedura postępowania w sprawie skierowania i umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej rozpoczyna się w momencie złożenia przez osobę zainteresowaną wniosku o skierowanie do DPS.
Wniosek taki można pobrać w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się.
Po złożeniu wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej konieczne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby wnioskującej.
Wywiad ten przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego OPS.
Pracownik socjalny kompletuje odpowiednie dokumenty i po rozpoznaniu sytuacji wydawana jest decyzja o skierowaniu do DPS (odpowiedniego typu) i ustaleniu odpłatności za pobyt.
Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje decyzję o skierowaniu do Domu na podstawie:
- wywiadu środowiskowego (rodzinnego) przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej,
- opinii dotyczącej sprawności psychofizycznej osoby ubiegającej się o przyjęcie do Domu,
- zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia,
- decyzji o przyznaniu zasiłku stałego lub decyzji organu emerytalno – rentowego o przyznaniu emerytury, renty socjalnej, renty rodzinnej i/lub innych świadczeń,
- zgody osoby ubiegającej się o miejsce w Domu lub jej przedstawiciela ustawowego na ponoszenie opłat za pobyt w Domu,
- zgody na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych.
W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej:
- postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora,
- postanowienie sądu zezwalające opiekunowi na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w domu pomocy społecznej.
OPS w Iwaniskach przekazuje informację do Burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska wydanej decyzji o skierowaniu wraz z przygotowaną dokumentacją OPS i chęci umieszczenia osoby w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie.
W przypadku, kiedy Dom posiada wolne miejsce, osoba przyjmowana jest niezwłocznie po uzgodnieniu z zainteresowanym lub jego opiekunami terminu przyjęcia.
Po przyjęciu do Domu, organ wydający decyzję kierującą wydaje i przesyła do DPS decyzję ustalającą odpłatność za pobyt osoby umieszczonej.
W przypadku, kiedy po wydaniu decyzji w placówce nie ma miejsc wolnych, skierowana osoba umieszczana jest na liście oczekujących i przyjmowana w przypadku zwolnienia się miejsca.
Osoby chcące zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie mogą uzyskać dodatkowe informacje pod nr tel. 15 830 24 02.
Można także umówić się na spotkanie, aby obejrzeć naszą placówkę.
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie jest odpłatny.
Zgodnie z zarządzeniem nr 2/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska z dnia 10 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie w 2024 roku wynosi 4.750,00 zł.
Obowiązująca Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Dz.U.2023.901 t.j. art. 61 określa osoby zobowiązane do wnoszenia opłat za pobyt mieszkańca. Są nimi w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu,
- małżonek, zstępni (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzice, dziadkowie), zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
- w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie z tym, że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
Opłatę wnosić mogą także dobrowolnie inne osoby, niż tu wskazane. Wówczas tytułem prawnym kreującym zobowiązanie pozostaje umowa zawarta w trybie art. 103 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.
Procedura odwiedzin mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie
Procedura dotyczy osób odwiedzających DPS w Przepiórowie.
Czynności wykonywane:
- Każdy mieszkaniec ma prawo do odwiedzin najbliższej rodziny, opiekuna, kuratora prawnego, a także znajomych.
- Odwiedziny odbywają się w pokoju mieszkalnym, pokoju gościnnym lub na zewnątrz budynku DPS. Odwiedziny u osób leżących odbywają się wyłącznie na sali mieszkańca.
- Liczba osób odwiedzających jest dowolna.
- Odwiedziny powinny odbywać się w godzinach nie zakłócających przyjętego w Domu Pomocy Społecznej porządku dnia, czyli od godziny 8.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu.
- Każde odwiedziny mieszkańca są odnotowane w zeszycie odwiedzin, który znajduje się w gabinecie zabiegowym, gdzie aktualizowane są dane osób odwiedzających, rodzin tj. aktualny adres, telefon kontaktowy.
- Osoba, która odwiedza mieszkańca po raz pierwszy i nie jest znana pracownikom powinna okazać się dokumentem tożsamości, dane osoby winne być spisane w zeszycie odwiedzin.
- Pracownicy będący na zmianie powinni:
- zapoznać odwiedzających z obowiązującymi procedurami,
- udzielić rzeczowej informacji na temat mieszkańca,
- służyć pomocą w uzyskaniu odpowiedzi na wszelkie pytania poprzez wskazanie osób kompetentnych,
- opiekun powinien odnotować w dokumentacji mieszkańca ilość, rodzaj ubrań lub elementów wyposażenia przywiezionych i pozostawionych przez osoby odwiedzające.
- Odwiedzającym zakazuje się wnoszenia na teren DPS w Przepiórowie alkoholu, przedmiotów ostrych, leków, a także innych niebezpiecznych przedmiotów.
- Zakazuje się wpuszczania na teren DPS w Przepiórowie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
- Problemy poruszone lub wynikłe w trakcie odwiedzin należy zgłosić kierownikowi działu opiekuńczo-terapeutycznego, a w razie jego nieobecności pielęgniarce dyżurnej i opiekunowi.
- Opiekunowie prawni, krewni mieszkańca powinni skontaktować się z pracownikiem socjalnym w celu uaktualnienia wywiadu i ustalenia zasad współpracy.
- Odwiedzający za zgodą pielęgniarki może zabrać mieszkańca na spacer poza teren DPS w Przepiórowie. Pielęgniarka dyżurująca fakt ten ma obowiązek odnotować w raporcie pielęgniarskim.
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie ma możliwość kontaktowania się z rodziną i znajomymi za pomocą ogólnodostępnych środków komunikacji tj. listownie, telefonicznie oraz w przypadku posiadania umiejętności korzystania z komputera e-mailowo.
W przypadku, kiedy mieszkaniec ma trudności, np. nie potrafi czytać, pisać lub nie umie obsługiwać środków łączności, w utrzymywaniu kontaktów z bliskimi pomaga mu personel Domu (pisanie i czytanie listów, wykonywanie połączeń telefonicznych).
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie ma prawo do okresowego przebywania poza placówką w celu odwiedzenia rodziny. Udzielanie urlopów reguluje oddzielna procedura.
Rodzina Mieszkańców Domu ma możliwość uzyskania informacji na temat swoich bliskich poprzez kontakt osobisty, listowny, telefoniczny czy e-mailowy.
W przypadku gdy wymaga tego sytuacja, upoważnieni pracownicy Domu niezwłocznie przekazują rodzinie podopiecznego informacje o bliskim. Szczególnie dotyczy to pogorszenia stanu zdrowia mieszkańca, przewiezienia go do szpitala czy zgonu.
Zasady organizacji praktyk wolontariatów i staży dla osób bezrobotnych w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie.pdf
Załącznik Nr 1 Zgłoszenie na praktykę studencką/praktykę zawodową/praktykę absolwencką/wolontariat.pdf
Załącznik Nr 2 Skierowanie do odbycia praktyki.pdf
Załącznik Nr 3 Porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych.pdf
Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie oferuje możliwość organizacji:
- Praktyki studenckiej i zawodowej nieodpłatnej;
- Praktyki absolwenckiej nieodpłatnej;
- Wolontariatu;
- Stażu dla osób bezrobotnych.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad organizacji praktyk, wolontariatów i staży w DPS w Przepiórowie zostały określone w załączniku do zarządzenia Nr 10/2023 p.o. Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie z dnia 25 stycznia 2023 r. - Zasady organizacji praktyk, wolontariatów i staży dla osób bezrobotnych w Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie.
Zgłoszenia na praktykę studencką/praktykę absolwencką nieodpłatną lub wolontariat należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres
Wymagane dokumenty należy przesyłać co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem rozpoczęcia praktyki/ wolontariatu.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 517883139 lub pod adresem
KARTA ZGŁOSZENIA O ZDARZENIACH NADZWYCZAJNYCH DOTYCZĄCYCH MIESZKAŃCÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W PRZEPIÓROWIE
Zdarzenie nadzwyczajne to zdarzenie spowodowane szczególnymi i nieprzewidzianymi okolicznościami, które często mają charakter nagły i w sposób negatywny wpływają na mieszkańca Domu, a jego następstwa wiążą się z potencjalnym lub faktycznym pogorszeniem stanu zdrowia lub wręcz zagrażają życiu mieszkańca Domu.
Zgłoszenie może być dostarczone osobiście do Dyrektora DPS lub osób upoważnionych, w formie ustnej lub na KARCIE ZGŁOSZENIA za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail:
KONKURS!
Widząc, jak wiele talentów i pasji drzemie w naszych mieszkańcach, jak wiele pięknych rzeczy powstaje na zajęciach terapeutycznych w innych zaprzyjaźnionych Domach, postanowiliśmy ogłosić konkurs, do którego zapraszamy Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowe Domy Samopomocy. Do konkursu można zgłaszać prace artystyczne w trzech kategoriach: malarstwo, rzeźba oraz rękodzieło. Zachęcamy ośrodki do udziału w konkursie, zaprezentowania swojej twórczości oraz odwiedzenia naszego Domu podczas spotkania integracyjnego, które odbędzie się w sierpniu 2024 r. Na wszystkich uczestników czekają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska Marek Staniek.
Zachęcamy do udziału w konkursie.
Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 507 534 202.